Northampton Press

Monday, May 20, 2019

EPC Track and Field Results

Thursday, May 16, 2019 by The Press in Sports

EPC

TRACK AND FIELD

CHAMPIONSHIPS

At Whitehall High School Sporting Complex

Legend: Allen (All), Allentown Central Catholic (ACC), Bethlehem Catholic (BC), Dieruff (Die), Easton (East), Emmaus (Emm), East Stroudsburg North (ESN), East Stroudsburg South (ESS), Freedom (Free), Liberty (Lib), Nazareth (Naz), Northampton (Nor), Parkland (Park), Pleasant Valley (PV), Pocono Mountain East (PME), Pocono Mountain West (PMW), Stroudsburg (Str), Whitehall (Whi).

BOYS

100 - 1. Maurice Whittle (PMW) 11.17, 2. Javonte Haynes (Lib) 11.20, 3. Kenson Thomas (PMW) 11.21, 4. Marcus Williams (East) 11.32.

200 - 1. Kenson Thomas (PMW) 22.57, 2. Marcus Williams (East) 22.74, 3. Lubens Myers (Emm) 22.86, 4. Tahir Thompson (PME) 23.17.

400 - 1. Mustapha Salau (Park) 49.22, 2. Christian Tackett (Lib) 50.39, 3. Terrence Jones (All) 51.06, 4. Jakob Smolinsky (Emm) 51.31, 15. Jack Stephens (PV) 53.71, 17. Ryan Bonser (PV) 54.07.

800 - 1. Dalton Domchek (Nor) 1:58.79, 2. Ryan Wycherly (Lib) 1:59.11, 3. Paul Petre (Emm) 2:00.41, 4. Darlyn Fermin (Lib) 2:00.79, 11. Tyler Akob (PV) 2:03.15.

1600 - 1. Riley Williamson (Park) 4:24.84, 2. Darlyn Fermin (Lib) 4:26.93, 3. Alexander Heidemann (Free) 4:30.43, 4. Joseph Ozgar (East) 4:30.59.

3200 - 1. Darlyn Fermin (Lib) 9:42.94, 2. Joseph Ozgar (East) 9:45.24, 3. Marco Cardone (East) 9:4754, 4. Nicholas Bower (Park) 9:50.14.

110H - 1. Christian Tackett (Lib) 14.82, 2. Terrence Jones (All) 14.98, 3. Evan Harris (East) 15.01, 4. Powell Posten (ESS) 15.12, 8. Xavier Garmony (PV) 16.40.

300H - 1. Terrence Jones (All) 39.58, 2. Powell Posten (ESS) 40.05, 3. Josiah Kelly (BC) 41.35, 4. Evan Harris (East) 41.46; 10. Xavier Garmony (PV) 43.48.

400 relay - 1. Pocono Mountain West 42.89, 2. Parkland 43.63, 3. Liberty 43.95, 4. Freedom 44.00.

1600 relay - 1. Allen 3:27.75, 2. Liberty 3:29.43, 3. Stroudsburg 3:29.97, 4. Emmaus 3:30.72, 6. Pleasant Valley 3:36.58.

3200 relay - 1. Emmaus (Jacob Brown, Mark Magee, Keshav Shankar, Paul Petre) 8:08.37, 2. Parkland 8:08.44, 3. Liberty 8:09.28, 4. Nazareth 8:18.44.

Discus - 1. Collin Burkhart (Naz) 151-10, 2. Trevor Harris (Lib) 146-4, 3. Messiah Johnson (Lib) 131-8, 4. Izak Bright (Whi) 128-10, 14. Mason Powlus (PV) 106-0, 20. Ahmad Wyatt (PV) 98-0.

Javelin - 1. Andrew Altemose (PME) 193-10, 2. Collin Burkhart (Naz) 188-1, 3. Lucas Souders (Whi) 180-9, 4. Nolan Beagell (Lib) 173-6.

Shot put - 1. Elek Ferrency (East) 53-11 3/4, 2. Trevor Harris (Lib) 48-6 3/4, 3. Nicholas Dawkins (Park) 46-2 3/4, 4. Jaden Freeman (Lib) 44-10.

Triple jump - 1. Maurice Whittle (PMW) 46-6, 2. Triston Hilliman (PME) 43-9, 3. John Panny (Park) 43-7 1/2, 4. Mason Boyd (Emm) 43-1.

Long jump - 1. Maurice Whittle (PMW) 23-4 1/2, 2. Anthony Harris (Naz) 22-4 3/4, 3. Daniel Damon (Lib) 21-8 3/4, 4. Javonte Haynes (Lib) 21-6.

High jump - 1. Junior Karyea (Naz) 6-3, 2. Trey Rolle III (Park) 6-1, 3. Keyon Carroll-Herring (Emm) 6-1, 4. Matt Stianche (BC) 5-11, 9. Elijah Lopez (PV) 5-9.

Pole vault - 1. Tyler Slomiak (Str) 13-9, 2. Powell Posten (ESS) 13-9, 3. Andrew Warren (East) 12-9, 4. Alex Roan (Lib) 12-9, 10. Patrick Conklin (PV) 11-3, 12. Steffan Ghin (PV) 10-9

GIRLS

100 - 1. Gabriella Taylor (ESS) 12.76, 2. Alanna Smith (Emm) 12.80, 3. Abigail Radcliffe (Naz) 12.90, 4. Asia Murray (Str) 12.95.

200 - 1. Armani Dunkley (PV) 25.86, 2. Juanita Wiggins (PMW) 25.87, 3. Kate Willshaw (East) 26.21, 4. Alanna Smith (Emm) 26.29.

400 - 1. Alexis Doherty (Naz) 58.52, 2. Abigail Radcliffe (Naz) 58.67, 3. Armani Dunkley (PV) 1:00.45, 4. Rachel Byrne (Lib) 1:01.07.

800 - 1. Greta Stuckey (Lib) 2:21.02, 2. Emily Banashefski (Str) 2:21.47, 3. Anita Vera (Naz) 2:22.66, 4. Abby Heilenman (Emm).

1600 - 1. Ciara Conboy (Str) 5:15.64, 2. Amy Conboy (Str) 5:15.93, 3. Caitlin Voloshen (Naz) 5:16.82, 4. Madison Zaun (Park) 5:18.22.

3200 - 1. Madison Zaun (Park) 11:12.20, 2. Amy Conboy (Str) 11:35.95, 3. Skyler Danley (East) 11:44.67, 4. Ciara Conboy (Str) 11:50.09; 23. Lily Mingora (PV) 13:20.01.

100H - 1. Gabriella Taylor (ESS) 15.04, 2. Tayrn Silvernale (Str) 15.31, 3. Kate Willshaw (East) 15.65, 4. Shayna Dover (East) 15.87.

300H - 1. Donjee Mosley-Saunders (ESN) 46.49, 2. Autumn Ford (East) 46.84, 3. Yamilet Ferrufino (Lib) 46.87, 4. Jayla Reinert (East) 48.15; 8. DeNair Drew (PV) 48.50.

400 relay - 1. Whitehall 49.63, 2. Emmaus 50.28, 3. East Stroudsburg South 50.31, 4. Nazareth 50.34.

1600 relay - 1. Liberty 4:03.13, 2. Nazareth 4:04.23, 3. Emmaus 4:06.78, 4. Northampton 4:15.73.

3200 relay - 1. Liberty (Camryn Bortz, Rachel Byrne, Emily Jobes, Greta Stuckey) 9:39.46, 2. Emmaus 9:43.00, 3. Nazareth 9:52.44, 4. Whitehall 9:54.35.

Discus - 1. Jaiden Mertellucci (East) 128-1, 2. Madeline Wickel (BC) 111-9, 3. Shelby Staib (Park) 105-6, 4. Tiera Hudson (PMW) 104-8.

Javelin - 1. Kelly Leszcynski (Naz) 121-3, 2. Shelby Staib (Park) 119-0, 3. Brylee Tereska (Lib) 116-1, 4. Zoey Reifinger (Lib) 105-3, 11. Madison Wilson (PV) 94-1.

Shot put - 1. Kasey Thomas (East) 41-0 1/2, 2. Tiera Hudson (PMW) 36-7 3/4, 3. Jaida Davis (Lib) 35-11 1/2, 4. Kendra Yeboah (Park) 35-10.

Long jump - 1. Juanita Wiggins (PMW) 17-7, 2. Liz Lieb (BC) 17-6 1/2, 3. Brooke Rockovits (Nor) 17-0 3/4, 4. Catherine Kelly (Lib) 17-0, 10. Jade Kautzsch (PV) 16-1 1/2.

Triple jump - 1. Juanita Wiggins (PMW) 37-7, 2. Shelby Staib (Park) 36-10 1/4, 3. Laurel Widdoss (Emm) 35-8 3/4, 4. Kristen Karavitch (Naz) 35-7 1/2; 8. Kelly Whalen (PV) 34-9 3/4, 13. Jade Kautzsch (PV) 33-8 1/2.

High jump - 1. Kate Willshaw (East) 5-5, 2. Isabella Horvath (PME) 5-3, 3. Kristen Karavitch (Naz), 3T. Celine Boychuck (Park) 5-1, 5. Armani Dunkley (PV) 5-1.

Pole vault - 1. Jada Mangahas (Park) 11-0, 2. Mikayla Davidson (Nor) 10-6, 3. Jamilie Atiyeh (ACC) 10-6, 4. Taryn Silvernale (Str) 10-0.