Northampton Press

Monday, May 20, 2019
Press photo by Steve AndresMikayla Davidson took second place in the pole vault on Tuesday at Whitehall in the EPC meet. Press photo by Steve AndresMikayla Davidson took second place in the pole vault on Tuesday at Whitehall in the EPC meet.

Davidson takes second place

Wednesday, May 8, 2019 by The Press in Sports

Day one of the EPC track and field meet took place on Tuesday, May 7 at Whitehall, with day two set for Wednesday, May 8, after Press deadlines.

On day one, Northampton’s Mikayla Davidson took second place in the pole vault, clearing 10-6. Parkland’s Jada Mangahas won the event clearing 11-0.

Look for more on the meet in next week’s edition.

EASTERN PENNSYLVANIA CONFERENCE TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

DAY ONE RESULTS

FINALS ONLY

At Whitehall High School Sporting Complex

(Top four finishers overall; other local finishers)

Legend: Allentown Central Catholic (ACC), Bethlehem Catholic (BC), Dieruff (Die), Easton (East), Emmaus (Emm), East Stroudsburg North (ESN), East Stroudsburg South (ESS), Freedom (Free), Liberty (Lib), Nazareth (Naz), Northampton (Nor), Parkland (Park), Pleasant Valley (PV), Pocono Mountain East (PME), Pocono Mountain West (PMW), Stroudsburg (Str), Whitehall (Whi), William Allen (All).

BOYS

300H - 1. Terrence Jones (All) 39.58, 2. Powell Posten (ESS) 40.05, 3. Josiah Kelly (BC) 41.35, 4. Evan Harris (East) 41.46; 10. Xavier Garmony (PV) 43.48.

3200 relay - 1. Emmaus (Jacob Brown, Mark Magee, Keshav Shankar, Paul Petre) 8:08.37, 2. Parkland 8:08.44, 3. Liberty 8:09.28, 4. Nazareth 8:18.44; 12. Pleasant Valley 8:59.54.

Shot put - 1. Elek Ferrency (East) 53-11 3/4, 2. Trevor Harris (Lib) 48-6 3/4, 3. Nicholas Dawkins (Park) 46-2 3/4, 4. Jaden Freeman (Lib) 44-10.

Triple jump - 1. Maurice Whittle (PMW) 46-6, 2. Triston Hilliman (PME) 43-9, 3. John Panny (Park) 43-7 1/2, 4. Mason Boyd (Emm) 43-1.

GIRLS

3200 - 1. Madison Zaun (Park) 11:12.20, 2. Amy Conboy (Str) 11:35.95, 3. Skyler Danley (East) 11:44.67, 4. Ciara Conboy (Str) 11:50.09; 23. Lily Mingora (PV) 13:20.01.

300H - 1. Donjee Mosley-Saunders (ESN) 46.49, 2. Autumn Ford (East) 46.84, 3. Yamilet Ferrufino (Lib) 46.87, 4. Jayla Reinert (East) 48.15; 8. DeNair Drew (PV) 48.50.

3200 relay - 1. Liberty (Camryn Bortz, Rachel Byrne, Emily Jobes, Greta Stuckey) 9:39.46, 2. Emmaus 9:43.00, 3. Nazareth 9:52.44, 4. Whitehall 9:54.35; 14. Pleasant Valley 11:21.78.

Shot put - 1. Kasey Thomas (East) 41-0 1/2, 2. Tiera Hudson (PMW) 36-7 3/4, 3. Jaida Davis (Lib) 35-11 1/2, 4. Kendra Yeboah (Park) 35-10; 8. Sophia Johnson (PV) 31-9 1/2.

Triple jump - 1. Juanita Wiggins (PMW) 37-7, 2. Shelby Staib (Park) 36-10 1/4, 3. Laurel Widdoss (Emm) 35-8 3/4, 4. Kristen Karavitch (Naz) 35-7 1/2; 8. Kelly Whalen (PV) 34-9 3/4, 13. Jade Kautzsch (PV) 33-8 1/2.

Pole vault - 1. Jada Mangahas (Park) 11-0, 2. Mikayla Davidson (Nor) 10-6, 3. Jamilie Atiyeh (ACC) 10-6, 4. Taryn Silvernale (Str) 10-0.