Northampton Press

Tuesday, June 25, 2019
Press photo by Linda RothrockEvan Gillette took first place in the 3200 in a recent meet against Eastburg South. Press photo by Linda RothrockEvan Gillette took first place in the 3200 in a recent meet against Eastburg South.

Kids track splits with Eastburg South

Wednesday, April 17, 2019 by The Press in Sports

The Northampton track team split with East Stroudsburg South in a meet last week held on April 10. The boys won 82-68 while the girls fell 80.5-69.5.

The boys were led by their performances in the running events. Tyrese Brandon was first in the 100 while Brandon Kitz took the 400 and Dalton Domchek was first in the 800. Evan Gillette won the 1600 and Vince Gallagher took care of business in the 3200.

All three NHS relay teams took first as well.

Aaron Marth was first in the javelin.

The girls were like by Georgia Wiswesser who had wins in the 1600 and 3200. Mikayla Davidson won the pole vault while Brooke Rockovits won the long jump.

Boys

100 - 1. Brandon, Tyrese (N) 11.2, 2. Deater, Ethan (N) 11.6, 3. Henry, Benjamin (N) 11.8.

200 - 1. Gilmore, Christian (ESS) 23.8, 2. Kitz, Brandon (N) 24.30 J23.8, 3. Longdon, Jaden (ESS) 24.0.

400 - 1. Kitz, Brandon (N) 54.3 5, 2. Gilmore, Christian (ESS) 55.9, 3. Heisler, Matthew (N) 556.8.

800 - 1. Domchek, Dalton (N) 2:02.0, 2. Gillette, Evan (N) 2:12.0, 3. Bowers, Owen (ESS) 2:13.8.

1600 - 1. Gillette, Evan (N) 4:47.9, 2. Nahf, Owen (N) 4:56.3, 3. Bouchekouk, Mahdi (ESS) 5:01.1.

3200 - 1 Gallagher, Vince (N) 11:00.7 5, 2. Tyler, Isaiah (N) 11:01.0, 3. Bouchekouk, Mahdi (ESS) 11:32.4.

110 Hurdles - 1. Posten, Powell (ESS) 15.2, 2. Posten, Palmer (ESS) 16.4, 3. Clapp, Cole (N) 17.5.

300 Hurdles - 1. Posten, Powell (ESS) 39.7, 2. Quinones, Nicolas (N) 44.8, 3. Clapp, Cole SO (N) 45.7.

400 Relay - 1. Northampton ‘A’ 45.2 (1. Ferguson, Justin 2. Brandon, Tyrese 3. Deater, Ethan 4. Henry, Benjamin), 2. East Stroudsburg - South ‘A’ 45.6 (1. Ford-Cherry, Nyree 2. Longdon, Jaden 3. Douglas, TJ 4. Clark, Ryan)

1600 Relay - 1. Northampton ‘A’ 3:37.00 3:44.5, (1. Domchek, Dalton, 2. Brandon, Tyrese 3. Heisler, Matthew 4. Poniktera, Wyatt), 2. East Stroudsburg - South ‘A’ 3:45.9 (1. Prince, Nicolas 2. Longdon, Jaden 3. Gilmore, Christian 4. Brown, Najee)

3200 Relay - 1. Northampton ‘A’ 8:59.4, (1. Colyer, Ezekiel 2. Poniktera, Wyatt 3. Gillette, Evan 4. Gallagher, Vince), 2. East Stroudsburg - South ‘A’ 9:39.9 (1. Gullstrand, Andrew 2. Doll, Doug 3. Aly, Tamer 4. Bowers, Owen)

High Jump - 1. Ndiaye, Leyti (ESS) 6-0, 2. Goicoechea, Noah (ESS) J6-0, 3. Gilliard, Tyler (N) 5-09.

Pole Vault - 1 Posten, Powell SR (ESS) 11-03, 2. Czarnecki, Jacob (N) 9-03, 3. Beenders, Riley (N) J9-03.

Long Jump - 1. Sapp, Christian (ESS) 19-07.50, 2. Roche, Evan (ESS) 19-06.50, 3. Brown, Najee (ESS) 19-02.50.

Triple Jump - 1. Posten, Palmer (ESS) 40-03, 2. Gilliard, Tyler (N) 39-01.00, 3. Pierre, Markens (ESS) 38-07.00.

Shot Put - 1. Fernandez, Jordan (ESS) 38-03.50, 2. Marth, Aaron (N) 37-08.00, 3. Fullmer, Joe (ESS) 36-04.50.

Discus - 1. Fullmer, Joe (ESS) 109-00, 2. Thorsen, Tom (ESS) 107-07, 3. Klucsarits, Tyler (N) 105-09.

Javelin - 1. Marth, Aaron (N) 147-06, 2. Gula, Zachary (N) 142-06, 3. Fullmer, Joe (ESS) 136-08.

Girls

100 - 1. Taylor, Gabriella (ESS) 12.6 5, 2. Denny, Destiny (ESS) 12.7, 3. Korpics, Raine (N) 13.0

200 - 1. Denny, Destiny (ESS) 26.8, 2. Korpics, Raine (N) 27.5 3. Keenan, Victoria (N) 28.5

400 - 1. Parkins, Safiya (ESS) 1:05.2, 2. Tyson, Danielle (ESS) 1:07.7, 3. Davidson, Mikayla (N) 1:08.1.

800 - 1. Poniktera, Amber (N) 2:31.3, 2. Minnich, Julia (N) 2:32.8, 3. Molinaro, Elise (ESS) 2:33.5

1600 - 1. Wiswesser, Georgia (N) 5:34.7, 2. Poniktera, Amber (N) 5:36.1, 3. Molinaro, Elise (ESS) 5:43.3.

3200 - 1. Wiswesser, Georgia (N) 12:19.8, 2. Perelli, Magen (N) 12:32.1, 3. Straub, Kyleigh (N) 13:14.0

100 Hurdles - 1. Taylor, Gabriella (ESS) 15.2, 2. Gantz, Sara (N) 17.4, 3. Wheeler, Abby (N) 18.3.

300 Hurdles - 1. Taylor, Gabriella (ESS) 51.8, 2. Eisenreich, Noelle (N) 54.6, 3. Masonheimer, Paige (N) 55.7

400 Relay - 1. East Stroudsburg - South ‘A’ 51.2 5 (1. Ernest, Ayanna, 2. Denny, Destiny, 3. Anderson, Courtney, 4. Taylor, Gabriella), 2. Northampton ‘A’ 53.0 (1. Keenan, Victoria, 2. Tita, Kelly, 3. Tembo, Cassandra, 4. Korpics, Raine)

1600 Relay - 1. Northampton ‘A’ 4:24.0 (1. Apsley, Rachel, 2. Eisenreich, Noelle, 3. Davidson, Mikayla, 4. Yost, Myranda), 2. East Stroudsburg - South ‘A’ 4:34.7 (1. Tyson, Danielle, 2. Parkins, Safiya, 3. Molinaro, Elise, 4. Doll, MacKenzie)

3200 Relay - 1. Northampton ‘A’ 11:58.4 5 (1. Galicki, Rebekkah, 2. Minnich, Julia, 3. Pague, Lauren, 4. Tyler, Brianna)

High Jump - 1 Kross, Mackenzie (ESS) 4-11.00, 2. Heffner, Sydney (N) 4-09.00, 3. Anderson, Courtney (ESS) J4-09.00.

Pole Vault - 1. Davidson, Mikayla (N) 8-06, 2. Morawiec, Nolla (ESS) 7-06, 3. Mercadante, Valencia (N) 7-00.

Long Jump - 1. Anderson, Courtney (ESS) 16-09.00, 2. Denny, Destiny (ESS) 15-11.50, 3. Rockovits, Brooke (N) 15-08.50

Triple Jump - 1. Rockovits, Brooke (N) 33-09.00, 2. Anderson, Courtney (ESS) 33-08.00, 3. Wheeler, Abby (N) 32-03.00.

Shot Put - 1. Mercado, Arianna (ESS) 31-00.00, 2. Nika, Madison (N) 27-07.00, 3. Idehen, Alexandra (ESS) 26-07.00.

Discus - 1. Mercado, Arianna (ESS) 85-01, 2. Vazquez, Gabi (ESS) 80-07, 3. Nika, Madison (N) 74-06

Discus - 1. Vazquez, Gabi (ESS) 107-06, 2. Kossakowska, Alexandra (ESS) 89-00, 3. Vajda, Olivia (N) 80-07.