Northampton Press

Saturday, December 7, 2019

District 11 Track and field results

Thursday, May 22, 2014 by The Press in Sports

LEGEND: Allentown Central Catholic (ACC), Bangor (Bang), Bethlehem Catholic (BC), Blue Mountain (BM), Catasauqua (Cat), Dieruff (D), Easton (Eas), East Stroudsburg North (ESN), East Stroudsburg South (ESS), Emmaus (Emm), Freedom (Free), Jim Thorpe (JT), Lehigh Valley Christian (LVC), Lehighton (Leh), Liberty (Lib), Mahanoy Area (MA), Marian Catholic (MC), Minersville (Min), Moravian Academy (MA), Nativity BVM (Nat), Nazareth (Naz), North Schuylkill (NS), Northampton (No), Northern Lehigh (NL), Northwestern (NW), Palisades (Pali), Palmerton (Palm), Panther Valley (PaV), Parkland (Park), Pen Argyl (PA), Pine Grove (PG), Pleasant Valley (PlV), Pocono Mountain East (PME), Pocono Mountain West (PMW), Pottsville (Pot), Salisbury (Sal), Saucon Valley (SaV), Schuylkill Haven (SH), Shenandoah Valley (ShV), Southern Lehigh (SL), Stroudsburg (Str), Tamaqua (Tam), Weatherly (Wea), Whitehall (Whi), Wilson (Wil).

Class AAA

BOYS

100 - 1. Demetrius Lanier (ESS) 11.03, 2. Troy Shane Simpson (Eas) 11.39, 3. Zee Roberson (ESS) 11.45, 4. Nidir Davis (ESN) 11.68;

200 - 1. Demetrius Lanier (ESS) 21.96, 2. Donovan West (BC) 22.94, 3. Nyiem Nevarez (PlV) 22.99, 4. Troy Shane Simpson (Eas) 23.11;

400 - 1. Nate Fogle (PME) 49.82, 2. Tristan Dickey (BM) 49.94, 3. Curtis Geiger (Emm) 50.88, 4. Marlon Johnson (Naz) 51.36; 21, 6. Coltan Maxwell (No) 51.58;

800 - 1. Khai Samuels (PlV) 1:57.76, 2. Michael Kopach (Naz) 1:58.89, 3. Ryan Paradise (Emm) 1:59.03, 4. Roberto Marrero (Lib) 1:59.42;

1600 - 1. Colin Albert (Eas) 4:18.95, 2. Joseph Espinal (Wil) 4:24.91, 3. Ryan Paradise (Emm) 4:24.96, 4. Calvin Schneck (Whi) 4:28.65;

3200 - 1. Colin Albert (Eas) 9:33.75, 2. Gabe Lamm (Whi) 9:39.50, 3. Kevin Lapsansky (Eas) 9:41.35, 4. Seth Slavin (PlV) 9:46.34;

110H - 1. Freddie Simmons (BC) 14.89, 2. Kyleem Harrison (Whi) 15.06, 3. Tony Cruz (ESN) 15.15, 4. Carter Taylor (Naz) 15.25;

300H - 1. Freddie Simmons (BC) 39.08, 2. Carter Taylor (Naz) 39.23, 3. Kareem Williams (Park) 39.49, 4. Joey Hawkins (Park) 41.15, 6. Timothy Kelly (No) 41.34;

400 Relay - 1. East Stroudsburg South (Dylan Romanow, Kyle Krajewski, Demetrius Lanier, Zee Roberson) 43.06, 2. Easton 43.50, 3. Parkland (Daniel Yang, Kareem Williams, Daniel Szewczak, Unique Divine) 43.92, 4. Pleasant Valley 43.94, 13. Northampton (Kentyn Chambers, Julian Tabb, Jacob DeAngeles, Zane Sebesta) 46.06;

1600 Relay 1. Bethlehem Catholic (Sean Moroney, Mike Duffy, John Spirk, Freddie Simmons) 3:24.94, 2. Nazareth 3:25.38, 3. Blue Mountain 3:27.82, 4. Pleasant Valley, 13. Northampton (Harrison Moser, Chris Rehrig, Timothy Kelly, Coltan Maxwell) 3:34.39;

3200 Relay - 1. Whitehall (Brian Plucinsky, Calvin Schneck, Andrew Frisch, Jean Falcon) 8:01.17, 2. Emmaus (Kevin Waterman, Jordan Frank, Greg Jaindl, Ryan Paradise) 8:01.22, 3. Nazareth 8:08.82, 4. Wilson 8:11.79;

High Jump - 1. Scott Schlegel (Emm) 6-5, 2. Rayan Green (JT) 6-3, 3. Tony Cruz (ESN) 6-3, 4. Isiah Wiggins (PMW) 6-3, 9. Nick Cook (No) 5-11;

Pole Vault - 1. Kareem Mohamed (Str) 14-4, 2. Cameron Cramer (Str) 12-9, 3. Nicholas Miller (Naz) 12-9, 4. Brandon Tockett (Bang) 12-9;

Long Jump - 1. Alize Graham (ESN) 22-9 1/4, 2. Colton Cryts (BM) 22-5 1/2, 3. Darius Jones (Lib) 22-5 (SQ), 4. Prentice Sprewell (Str) 22-1 3/4, (SQ);

Triple Jump - 1. AJ Stevens (Pot) 48-4 1/2, 2. Jryi Davis (Bang) 45-6, 3. Darius Jones (Lib) 45-1 1/2, (SQ), 4. Zachary Dillon (ESN) 44-11 1/2 (SQ);

Shot Put - 1. Kyle Whiteman (Leh) 48-7 1/2, 2. Denzel Vereen (Lib) 47-8, 3. Joey Rose (ESS) 46-10 1/2, 4. Trevor Skripko (Tam) 45-11 1/2;

Discus - 1. Shawn Green (Bang) 158-7, 2. Legend Boyesen (Park) 149-6, 3. Kyle Whiteman (Leh) 140-8, 4. Jason Sylvester (Tam) 130-4;

Javelin - 1. Tyler Hope (Tam) 187-10, 2. Mike Marsack (Str) 183-8, 3. Stephen Laird (Park) 183-0 (SQ), 4. Derek Ziegenfuss (Park) 182-7 (SQ);

GIRLS

100 - 1. Jaylyne Aminu (Lib) 12.50, 2. Chanel Boothman (Emm) 12.68, 3. Lauren Channer (ESS) 12.75, 4. Amber Blunt (Emm) 12.83;

200 - 1. Amber Blunt (Emm) 26.07, 2. As-sata Hall (ESN) 26.14, 3. Chanel Boothman (Emm) 26.16, 4. Lauren Anderson (NW) 26.79;

400 - 1. Hanna Brosky (Emm) 56.53, 2. Ashley Reed (Eas) 58.53, 3. Allyson Stitzer (Naz) 58.66 (SQ), 4. Taylor Turrentine (ESN) 58.73 (SQ), 17. Lauren Sterner (No) 1:03.41;

800 - 1. Hanna Brosky (Emm) 2:15.56, 2. Angela Stella (Whi) 2:17.48, 3. Jen Mickens (PlV) 2:18.13 (SQ), 4. Haley Yost (NW) 2:19.01, 20. Lauren Sterner (No) 2:31.32;

1600 - 1. Paige Stoner (Pot) 5:05.84, 2. Haley Yost (NW) 5:11.29, 3. Katie Bacher (Emm) 5:13.62, 4. Lyndsey Gallagher (No) 5:16.01;

3200 - 1. Paige Stoner (Pot) 10:45.92, 2. Shaina Palmer (Free) 11:11.80, 3. Katie Bacher (Emm) 11:15.54, 4. Rachel Dvalos (PME) 11:17.13, 11. Joelle Perelli (No) 11:54.46;

100H - 1. Ashley Williams (Eas) 14.43, 2. Aspen Gaita (Str) 14.61, 3. Mahendra McWhite (D) 15.13 (SQ), 4. Erica Filipovits (No) 15.28 (SQ), 5. Allison Horn (No) 15.43;

300H - 1. Dominique Jefferson (Str) 45.86, 2. Emmy Geis (ACC) 45.87, 3. Allyson Stitzer (Naz) 46.66, 4. Katherine Buczek (Naz) 46.89, 6. Erica Filipovits (No) 47.49;

400 Relay - 1. Emmaus (Annae Wetherhold, Chanel Boothman, Amber Blunt, Devyn Hannis) 48.64, 2. Pocono Mountain West 49.50, 3. Easton 49.71 (SQ), 4. Whitehall 49.98, 16. Northampton (Tyleen Lopez, Breaunna Colonna-Dotter, Madison Smith, Makenna Marhefka) 53.90;

1600 Relay - 1. Emmaus (Hanna Brosky, Alyssa Sopko, Chanel Boothman, Amber Blunt) 4:01.47, 2. Nazareth 4:04.17, 3. Easton 4:04.58, 4. Bethlehem Catholic (Megan Tucker, Lauren Posh, Dana Neupauer, Katie Alpeter) 4:04.72;

3200 Relay - 1. Northwestern (Sabrina Mertz, Sarah Segan, Rachele Cerrone, Haley Yost) 9:23.79, 2. Easton 9:26.52, 3. Pleasant Valley 9:28.13 (SQ), 4. Emmaus (Hanna Brosky, Jaclyn Reinbold, Amanda McCarthy, Katie Bacher) 9:30.98 (SQ);

High Jump - 1. Casey Harwood (Lib) 5-4, 2. Emily Meade (Naz) 5-3, 3. Erica Filipovits (No) 5-1, 4. Brittany Hewitt (Str) 5-1;

Pole Vault - 1. Greer Gumbrecht (Eas) 11-6, 2. Rachel Finn (Lib) 11-6, 3. Katherine Lynch (Emm) 10-6, 4. Karli Collins (Lib) 10-0;

Long_ Jump - 1. Aspen Gaita (Str) 18-3, 2. Kaylin West (Lib) 17-11 1/2, 3. Brianna Doherty (Palm) 17-10 1/2, (SQ), 4. Maria Justus (Emm) 17-8 (SQ);

Triple Jump - 1. Aspen Gaita (Str) 37-0 1/2, 2. Allison Horn (No) 36-11, 3. Alex Fink (ACC) 36-3, 4. Brittany Hewitt (Str) 35-2 1/2, 8. Erica Filipovits (No) 34-6, 12. Lauren Sterner (No) 33-0 1/2;

Shot Put - 1. Gwen Remaley (Leh) 41-11 1/4, 2. Brianna Prince (SL) 39-3 1/4, 3. Stephanie Panny (Park) 35-8, 4. Trista Cunningham (NW) 35-2 3/4;

Discus - 1. Gwen Remaley (Leh) 119-5, 2. Trista Cunningham (NW) 117-2, 3. Carissa Lorimer (BM) 112-4, 4. Giovanna Erie (Free) 105-2, 7. Meghan Hemmingway (No) 95-1;

Javelin - 1. Jasmine Vass (Bang) 136-10, 2. Hannah Marth (No) 129-10, 3. Carissa Lorimer (BM) 129-01 (SQ), 4. Brooke Cope (JT) 124-9 (SQ);