Northampton Press

Friday, December 13, 2019
Allison Horn Allison Horn

Marth wins gold on day 1

Thursday, May 8, 2014 by TODD KRESS tkress@tnonline.com in Sports

Northampton's Hannah Marth was the top Konkrete Kid finisher during Tuesday's opening day of the Lehigh Valley Conference Track and Field Championships. She took home gold with a mark of 117-0 in the javelin.

Erica Filipovits ran a 47.56 and took fourth in the 300 meter hurdles, and Lyndsey Gallagher placed fourth in the 3200 meter run (11:29.64).

On the boys' side, Nicholas Cook was the top finisher with a bronze medal in the high jump at 6-02.

Timothy Kelly took home fifth in the 300 meter hurdles (41.27).

Day two takes place after Press deadlines, but be sure to get a full recap of the LVC Meet in next week's edition.

Allen (A), Bethlehem Catholic (BC), Central Catholic (CC), Dieruff (D), Easton (EA), Emmaus (EM), Freedom (F), Liberty (L), Nazareth (NZ), Northampton (NH), Parkland (P), Whitehall (W)

BOYS

300H - 1. Freddie Simmons (BC) 38.68, 2. Kareem Williams (P) 39.59, 3. Carter Taylor (NZ) 39.84, 4. Joseph Hawkins (P) 40.32, 5. Timothy Kelly (NH) 41.27, 6. Michael Linkowsky (NZ) 41.64;

3200 - 1. Colin Abert (EA) 9:43.02, 2. Gabe Lamm (W) 9:48.04, 3. Kevin Lapsansky (EA) 9:50.83, 4. Alex Fitch (L) 9:51.08, 5. Chris Kelly (F) 10:00.41, 6. William Alpaugh (F) 10:02.96;

3200 relay - 1. Whitehall 8:04.18, 2. Nazareth 8:11.44, 3. Emmaus 8:13.58, 4. Bethlehem Catholic 8:28.36, 5. Liberty 8:41.13, 6. Parkland 8:43.32;

Javelin - 1. Derek Ziegenfuss (P) 180-02, 2. Stephen Laird (P) 173-08, 3. Nicholas Hassler (P) 171-03, 4. Nicholas Nejad (W) 163-09, 5. Ryan Hunt (P) 160-03, 6. Casey Clearie (L) 154-11;

Shot put - 1. Angelo Lucci (CC) 49-07, 2. Denzel Vereen (L) 48-03 3/4, 3. Brian Sutton (D) 43-10 1/2, 4. Michael Aboulhouda (P) 43-02 1/2, 5. Daniel Velasco (E) 42-05, 6. Tom Wagner (E) 42-04 1/2;

High jump - 1. Scott Schlegel (E) 6-07, 2. Jean Falcon (W) 6-03, 3. Nicholas Cook (NH) 6-02, 4. Isaiah Cary (W) 6-00, T-5. Legend Boyesen (P) and Matt Lienhard (CC) 5-08;

Triple jump - 1. Darius Jones (L) 45-01 1/2, 2. Isaiah Cary (W) 44-00, 3. Matt Lienhard (CC) 42-05 1/2, 4. Dominic Brown-Andriulli (W) 41-10 1/2, 5. Rodolfo Baez (D) 41-10, 6. Kyleem Harrison (W) 41-04 1/2;

GIRLS

300H - 1. Emmy Geis (CC) 46.16, 2. Ashley Williams (EA) 46.70, 3. Allyson Stitzer (NZ) 47.31, 4. Erica Filipovits (NH) 47.56, 5. Maria Justus (EM) 47.83, 6. Mahendra McWhite (D) 48.68;

3200 - 1. Katie Bacher (EA) 11:22.76, 2. Shaina Palmer (F) 11:26.88, 3. Colleen Daday (CC) 11:28.79, 4. Lyndsey Gallagher (NH) 11:29.64, 5. Raisa Kochmaruk (L) 11:47.63, 6. Mikayla Stoudt (P) 11:53.87;

3200 relay - 1. Emmaus 9:38.24, 2. Easton 9:43.08, 3. Whitehall 9:58.38, 4. Central Catholic 10:07.57, 5. Nazareth 10:08.01, 6. Liberty 10:25.03;

Javelin - 1. Hannah Marth (NH) 117-0, 2. Nicole Capuano (L) 109-09, 3. Tessie Zamolyi (BC), 4. Natalie Saraceni (W) 103-11, 5. Erin Pachter (EA), 6. Anna Cressman (E) 93-06;

Long jump - 1. Emily Meade (NZ) 16-10 1/2, 2. Maria Justus (E) 16-08, 3. Kaitlyn Remely (NZ) 16-07 1/2, 4. Ivana Jones (W) 16-06 1/2, 5. Jordan Luciano (EA) 16-06, 6. Toni-Ann Dickenson (NZ) 16-05 1/2;