Northampton Press

Wednesday, October 16, 2019
Press photo by Nancy Scholz Lyndsey Gallagher has been among the top performers in the distance events this sesaon. Press photo by Nancy Scholz Lyndsey Gallagher has been among the top performers in the distance events this sesaon.

LVC track bests

Thursday, May 1, 2014 by The Press in Sports

The following is the Lehigh Valley Conference track and field best performances as of last Thursday, April 24.

GIRLS

100 - 1. Chanel Boothman (Em) 12.30, 2. Savannah Buckley (Eas) 12.50, Gabrielle Lewis (All), Kourtney Cunningham (Wh) 12.60.

200 - 1. Chanel Boothman (Em) 25.50, 2. Gabrilelle Lewis (All) 26.00, 3. Aleesha Gordon (Lib) 26.40.

400 - 1. Hanna Brosky (Em) 58.50, 2. Allyson Stitzer (Naz) 59.90, 3. Aleesha Gordon (Lib) 1:01.00.

800 - 1. Hailemichael Geiger (Prk) 2:06.70, 2. Hanna Brosky (Em) 2:20.70, 3. Haven Snyder (Naz) 2:23.00.

1600 - 1. Katie Bacher (Em) 5:19.40, 2. Diana Hammerstone (Eas) 5:24.00, 3. Mikayla Stoudt (Prk) 5:24.20.

3200 - 1. Katie Bacher (Em) 11:20.00, 2. Diana Hammerstone (Eas) 11:39.30, 3. Shaina Palmer (Fre) 11:42.00.

400 relay - 1. Emmaus (Annae Wetherhold, Chanel Boothman, Amber Blunt, Devyn Hannis) 49.60, 2. Easton 49.70, 3. Whitehall 50.50.

1600 relay - 1. Emmaus (Annae Wetherhold, Alyssa Sopko, Amber Blunt, Hanna Brosky) 4:08.10, 2. Nazareth 4:10.0, 3. Easton 4:11.4.

3200 relay - 1. Emmaus (Jaclyn Reinbold, Mandy McCarthy, Anna Thoet, Katie Bacher) no time given, 2. Easton 10:03.16, 3. Whitehall 10:07.00.

100 HH - 1. Ashley Williams (Eas) 14.90, 2. Allison Horn (Nor) 15.30, 3. Maria Justus (Em), Mahendra McWhite (Dier) 15.40.

300 IH - 1. Emmy Geis (Cen) 46.90, 2. Ashley Williams (Eas) 47.00, 3. Catherine Buczek (Naz) 47.10.

High jump - 1. Casey Harewood (Lib) 5-05, 2. Erica Filipovits (Nor) 5-04, 3. Savannah Buckley (Eas), Emily Meade (Naz) 5-03.

Long jump - 1. Kaylin West (Lib) 17-1.5, 2. Kaitlyn Remely (Naz), Ivana Jones (Wh) 16-9.5

Triple jump - 1. Erica Filipovits (Nor) 35-9, 2. Allison Horn (Nor) 35-7, 3. Alexis Anderson (Dier) 35-5.

Shot put - 1. Stephanie Panny (Prk) 37-2, 2. Avery Semler (Prk) 35-7, 3. Giovanna Erie (Fre) 35-0.

Discus - 1. Stephanie Panny (Prk) 100-2, 2. Giovanna Erie (Fre) 98-11, 3. Cydnee Smith (Dier) 98-7.5.

Javelin - 1. Hanna Marth (Nor) 121-4, 2. Nicole Capuano (Lib) 109-1, 3. Quintessa Zamolyi (BC) 100-2.

Pole vault - 1. Greer Gumbrecht (Eas) 11-6, 2. Rachel Finn (Lib) 11-0, 3. Kate Lynch (Em) 10-3.

BOYS

100 - 1. Shakur Lester (Dier) 10.60, 2. Josiah Wright (Lib), Muhammad-Ali Abdur-Rahl (Cen) 10.80.

200 - 1. Donavan West (BC) 22.10, 2. Josiah Wright (Lib) 22.50, 3. Daniel Szewczak (Prk) 22.60.

400 - 1. Marlon Johnson (Naz) 50.60, 2. Julian Liaci (Naz) 51.71, 3. Colin Abert (Eas) 51.80.

800 - 1. Anthony Ortiz (Fre) 42.30, 2. Ryan Kellum (Lib) 44.50, 3. Andrew Nieves (BC) 46.50.

1600 - 1. Colin Abert (Eas) 4:20.00, 2. Calvin Schneck (Wh) 4:31.00, 3. Gabe Lamm (Wh) 4:31.32.

3200 - 1. Colin Abert (Eas) 9:20.46, 2. Kevin Lapsansky 9:46.60, 3. Alex Fitch (Lib) 10:01.83.

100 HH - 1. Carter Taylor (Naz) 14.60, 2. Freddie Simmons (BC) 14.84, 3. Elijah Fineran (BC), Kyleem Harrison (Wh), Kareem Williams (Prk), Joe Hawkins (Prk) 15.30.

300 IH - 1. Carter Taylor (Naz) 39.20, 2. Kareem Williams (Prk) 39.90, 3. Joe Hawkins (Prk) 40.70.

400 relay - 1. Dieruff (Shakur Lester, Andreh Nehmeh, Kasey Myers, Tyshawn Harmon) 43.60, 2. Becahi 43.70, 3. Easton 44.10.

1600 relay - 1. Nazareth (Marlon Johnson, Julian Liaci, Mike Kopach, Carter Taylor) 3:30.0, 2. Easton 3:31.5, 3. Whitehall 3:32.40.

3200 relay - 1. Whitehall (Jean Falcon, Gabe Lamm, Brian Plucinsky, Calvin Schneck) 8:07.02, 2. Becahi 8:29.20, 3. Emmaus 8:31.60.

High jump - 1. Jean Falcon (Wh) 6-5, 2. Scott Schlegel (Em) 6-4, 3. Nick Cook (Nor) 6-3.

Long jump - 1. Darius Jones (Lib) 22-0, 2. Matt Lienhard (Cen) 21-0, 3. Kyleem Harrison (Wh) 20-9.5.

Triple jump - 1. Matt Lienhard (Cen) 43-10.5, 2. Darius Jones (Lib) 43-0, 3. Isaiah Cary (Wh) 42-10.5.

Shot put - 1. Angelo Lucci (Cen) 45-8, 2. Denzel Vereen (Lib) 45-3, 3. Tom Wagner (Em) 44-8.

Discus - 1. Legend Boyesen (Prk) 147-1, 2. Adam Heinrich (Naz) 125-11, 3. Denzel Vereen (Lib) 122-6.

Javelin - 1. Nick Nejad (Wh) 172-8, 2. Stephen Laird (Prk) 170-9, 3. Derek Ziegenfuss (Prk) 159-5.

Pole vault - 1. Nick Miller (Naz), Connor Williams (Naz) 12-3, 3. Zane Sebesta (Nor), Jacob Kappes (Prk), Elliot Miller (Wh) 11-3.