Northampton Press

Sunday, October 20, 2019
Erica Filipovits, shown here last year in the 300 hurdles, is the current LVC leader in the triple jump. Erica Filipovits, shown here last year in the 300 hurdles, is the current LVC leader in the triple jump.

LVC track and field bests

Thursday, April 24, 2014 by The Press in Sports

The following is the Lehigh Valley Conference track and field best performances as of last Wednesday. The girls relays are incomplete.

Several K-Kids made the list, including Erica Filipovits in the triple jump who leads the conference with a distance 35-9. Hanna Marth leads the javelin with a throw of 121-4.

Lyndsey Gallagher is third in the 3200 with a time of 11:50.6 and trails leader Katie Bacher of Emmaus who had an 11:20.0 this season.

Allison Horn is second in the triple jump behind teammate Filipovits. Horns distance is 35-7.

For the boys, Zane Sebesta cracks the list in the pole vault where he's tied for third clearing 11-3. Nick Miller and Connor Williams of Nazareth are tied at the top with a 12-3.

GIRLS

100 - 1. Chanel Boothman (Em) 12.50, 2. Savannah Buckley (Eas) 12.60, Gabrielle Lewis (All) 12.60.

200 - 1. Gabrilelle Lewis (All) 26.00, 2. Aleesha Gordon (Lib) 26.40, 3. Jaylyne Aminu (Lib), Amber Blunt (Em) 26.60.

400 - 1. Hanna Brosky (Em) 58.50, 2. Aleesha Gordon (Lib) 1:01.00, 3. Ashley Reed (Eas) 1:01.40.

800 - 1. Hailemichael Geiger (Prk) 2:06.70, 2. Hanna Brosky (Em) 2:20.70, 3. Haven Snyder (Naz) 2:25.00.

1600 - 1. Katie Bacher (Em) 5:19.40, 2. Diana Hammerstone (Eas) 5:24.00, 3. Mikayla Stoudt (Prk) 5:24.20.

3200 - 1. Katie Bacher (Em) 11:20.00, 2. Shaina Palmer (Fre) 11:42.00, 3. Lyndsey Gallagher (Nor) 11:50.60.

3200 relay - 1. Emmaus (Jaclyn Reinbold, Mandy McCarthy, Anna Thoet, Katie Bacher), 2. Dieruff

100 HH - 1. Ashley Williams (Eas) 14.90, 2. Mahendra McWhite (Dier) 15.40, 3. Savannah Buckley (Eas) 15.50.

300 IH - 1. Emmy Geis (Cen) 46.90, 2. Ashley Williams (Eas) 47.00, 3. Maria Justus (Em) 47.70.

Long jump - 1. Kaylin West (Lib) 17-01.5, 2. Kaitlyn Remely (Naz) 16-9.5, Ivana Jones (Wh).

Triple jump - 1. Erica Filipovits (Nor) 35-9, 2. Allison Horn (Nor) 35-7, 3. Alexis Anderson (Dier) 35-5.

Shot put - 1. Stephanie Panny (Prk) 37-2, 2. Avery Semler (Prk) 35-7, 3. Giovanna Erie (Fre) 35-0.

Discus - 1. Steph Panny (Prk) 100-2, 2. Giovanna Erie (Fre) 98-11, 3. Cydnee Smith (Dier) 98-7.5.

Javelin - 1. Hanna Marth (Nor) 121-4, 2. Nicole Capuano (Lib) 109-1, 3. Quintessa Zamolyi (BC) 100-2.

Pole vault - 1. Greer Gumbrecht (Eas) 11-6, 2. Rachel Finn (Lib) 11-0, 3. Kate Lynch (Em) 10-3.

BOYS

100 - 1. Shakur Lester (Dier) 10.60, 2. Josiah Wright (Lib), Muhammad-Ali Abdur-Rahl (Cen) 10.80.

200 - 1. Donavan West (BC) 22.10, 2. Josiah Wright (Lib) 22.50, 3. Daniel Szewczak (Prk) 22.60.

400 - 1. Marlon Johnson (Naz) 50.60, 2. Julian Liaci (Naz) 51.71, 3. Colin Abert (Eas) 51.80.

800 - 1. Anthony Ortiz (Fre) 42.30, 2. Ryan Kellum (Lib) 44.50, 3. Andrew Nieves (BC) 46.50.

1600 - 1. Colin Abert (Eas) 4:35.30, 2. Calvin Schneck (Wh) 4:37.00, 3. Chris Kelly (Fre), Gabe Lamm (Wh) 4:38.00.

3200 - 1. Colin Abert (Eas) 9:59.00, 2. Alex Fitch (Lib) 10:01.83, 3. John Miller (Cen) 10:17.00.

100 HH - 1. Carter Taylor (Naz) 14.60, 2. Freddie Simmons (BC) 14.84, 3. Elijah Fineran (BC), Kyleem Harrison (Wh), Kareem Williams (Prk), Joe Hawkins (Prk) 15.30.

300 IH - 1. Carter Taylor (Naz) 39.28, 2. Kareem Williams (Prk) 39.90, 3. Joe Hawkins (Prk) 40.70.

400 relay - 1. Dieruff (Shakur Lester, Andreh Nehmeh, Kasey Myers, Tyshawn Harmon) 43.60, 2. Easton 44.10, 3. Becahi 44.20.

800 relay - 1. Freedom (Tony Flatts, Jonathan Gill, Anthony Ortiz, Jose Ramos) 1:38.21, 2. Becahi 1:38.44, 3. Emmaus 1:39.24.

1600 relay - 1. Nazareth (Marlon Johnson, Julian Liaci, Mike Kopach, Carter Taylor) 3:30.0, 2. Easton 3:31.5, 3. Whitehall 3:32.40.

3200 relay - 1. Whitehall (Jean Falcon, Elliot Miller, Brian Plucinsky, Calvin Schneck) 8:28.90, 2. Becahi 8:29.20, 3. Nazareth 8:40.6.

High jump - 1. Jean Falcon (Wh) 6-5, 2. Scott Schlegel (Em) 6-4, 3. Nick Cook (Nor) 6-0.

Long jump - 1. Darius Jones (Lib) 22-0, 2. Matt Lienhard (Cen) 21-0, 3. Kyleem Harrison (Wh) 20-9.5.

Triple jump - 1. Darius Jones (Lib) 43-0, 2. Kyleem Harrison (Wh) 42-5, 3. Matt Lienhard (Cen) 42-2.5.

Shot put - 1. Angelo Lucci (Cen) 45-8, 2. Denzel Vereen (Lib) 45-3, 3. Tom Wagner (Em) 44-8.

Discus - 1. Legend Boyesen (Prk) 147-1, 2. Adam Heinrich (Naz) 125-11, 3. Denzel Vereen (Lib) 122-6.

Javelin - 1. Stephen Laird (Prk) 170-9, 2. Nick Nejad (Wh) 170-4, Derek Ziegenfuss (Prk) 158-6.

Pole vault - 1. Nick Miller (Naz), Connor Williams (Naz) 12-3, 3. Zane Sebesta (Nor), Jacob Kappes (Prk) 11-3.